«Отримала диплом мистецтвознавця екстерном». Журналісти розслідували, як дружина Порошенка очолила Український культурний фондМарина Порошенко, дружина президента України Петра Порошенка, була призначена на посаду голови Українського культурного фонду за непрозорою процедурою, у відповідності закону якої є підозри. Також питання викликає наявність у першої леді України необхідного досвіду та освіти.

Про це йдеться у розслідуванні журналістів програми «Схеми» (спільний проект «Радіо Свобода» та телеканалу «UA:Перший»), передає «Вісточка».

«19 січня 2018 року дружина президента України Марина Порошенко стала головою Українського культурного фонду. Бюджетна установа, яку вона тепер очолює, зокрема, витрачатиме гроші платників податків на різні культурні проекти.
Для прикладу, цьогоріч фонд має розподілити понад 200 мільйонів гривень.Як розподілятимуться ці кошти? За якою процедурою дружина президента очолила бюджетну установу? Чи має Марина Порошенко відповідний фах? І, зрештою, хто ці люди у наглядовій раді фонду, які одностайно віддали за першу леді свої голоси?», — ставлять питання журналісти-розслідувачі.Марину Порошенко на посаду призначив міністр культури України Євген Нищук. За її кандидатуру одноголосно проголосували всі члени наглядової ради Фонду.

«Голова і члени наглядової ради працюють виключно на громадських засадах», – зазначив Нищук.

Журналісти поставили цю інформацію під сумнів. У документі юридичного управління Верховної Ради із зауваженнями для депутатів ще перед ухваленням закону «Про український культурний фонд» значилося: «Фонд є бюджетною установою, а тому, виходячи з вимог … Бюджетного кодексу, його керівник є посадовою особою, наділеною … правами та обов’язками з управління бюджетними коштами. Отже, така особа не може здійснювати свою діяльність на громадських засадах без оформлення трудових відносин».

Щоб стати стати головою фонду, кандидат мав подати усну заявку. Утім, сама Марина Порошенко у відповідь на уточнення журналіста «Схем» запевнила, що заявку не подавала: «Ні, не подавала (заявку – ред.). Чесно кажучи, для мене це теж була несподіванка».

Закон вимагає й інших критеріїв. Голова фонду має бути фахівцем у галузі культури. Марина Порошенко продемонструвала журналістам свій диплом мистецтвознавця із відзнакою, який отримала у 2007 році.

«Схеми» відвідали кафедру мистецтвознавства, де навчалася Марина Порошенко. З’ясувалося, що вона навчалася в нетиповій групі. Там було всього четверо студентів – це у кілька разів менше, ніж у звичайній групі академії. Окрім того, з’ясувалося, що їй не довелося писати дипломну роботу.

Як пояснили «Схемам» в академії, Марина Порошенко спочатку навчалася у формі екстернату, а згодом у неї вже було заочне навчання.

............................................... РЕКЛАМА:
Загрузка...
...............................................
Кандидатуру дружини президента на голову фонду висунув очільник телеканалу ICTV Олександр Богуцький. Цікаво, що його до наглядової ради фонду призначив своїм указом чоловік Марини – Петро Порошенко.

Для Марини Порошенко це вже друга посада за час президентства її чоловіка. У 2016 році указом Петра Порошенка вона була призначена співголовою Ради з питань розвитку Національного культурно-мистецького та музейного комплексу «Мистецький арсенал».

Читати розслідування повністю на сайті "Радіо Свобода"

«Вісточка» продовжує слідкувати за перебігом подій. Підписуйтеся на наш Телеграм-канал, щоб бути в курсі.