Завод Порошенка у Німеччині порушив закон про боротьбу з відмиванням грошей — DW


Завод з виробництва крохмалю у місті Ельстерауе на сході Німеччини, який з 2011 року входить до складу агрохолдингу Петра Порошенка «Укрпромінвест-Агро» не вніс дані про прізвища своїх власників до реєстру прозорості Німеччини, порушивши цим німецьке антикорупційне законодавство. Про це йдеться у матеріалі німецького інформхолдингу Deutsche Welle, опублікованому 24 січня 2018 року, передає «Вісточка».

«Торік у Німеччині з'явився реєстр, в який німецькі компанії мали внести прізвища своїх кінцевих бенефіціарів. Йдеться насамперед про компанії, власники яких перебувають за кордоном і подекуди свідомо приховують свою власність за офшорними фірмами. Щойно реєстр став доступним для журналістів, DW звернулася із запитом, сподіваючись отримати відповідь: які ж прізвища криються за компаніями з Кіпру і Британських Віргінських Островів, на які через німецьку Interstarch GmbH оформлений завод, що входить до групи "Укрпромінвест-Агро" Петра Порошенка.
Як з'ясувалося, українські інвестори нічого не внесли в реєстр, вочевидь порушивши німецький закон про боротьбу з відмиванням грошей», - йдеться у статті.

Interstarch GmbH, відповідно до закону про відмивання грошей, мала до першого жовтня минулого року внести прізвища своїх бенефіціарів до реєстру прозорості, адже вони не вказані ані у переліку засновників, ані в установчому договорі.

Відповідно до торговельного реєстру, власником міноритарної частки Interstarch GmbH є компанія "Інтерстарч-Україна". Ця компанія, що входить до холдингу Петра Порошенка "Укрпромінвест-Агро", офіційно купила частку у 24,95 відсотка в Interstarch GmbH влітку 2016 року.

Продавцем виступила кіпрська компанія Camarin Limited, яка дотепер залишається головним власником заводу з часткою у 75,05 відсотків.

Власником кіпрської компанії називає себе Сергій Зайцев. Багаторічний топ-менеджер концерну "Рошен" в інтерв'ю українським ЗМІ 2016 року повідомив, що саме він є бенефіціаром компаній, на які оформлений німецький завод: кіпрської Camarin Limited і її материнської компанії Euro Business Investments Ltd з Британських Віргінських Островів. Цю інформацію у відповідь на запит DW підтвердили тоді і в компанії ICU, яка консультує Петра Порошенка і його компаньйонів у питаннях іноземних інвестицій. Таким чином, менеджери Interstarch GmbH мали внести у реєстр прозорості прізвище Зайцева як бенефіціара офшорних компаній, що мають частку у 75 відсотків у німецькій фірмі, а також, вочевидь Петра Порошенка.

Згідно з інформацією ICU, Зайцев передав управління німецьким заводом агрохолдингу Порошенка, отже Interstarch GmbH перебуває під керівництвом менеджерів українського президента. Наглядову раду німецької компанії, відповідно до документів у німецькому торговельному реєстрі, очолює генеральний директор "Укрпромінвест-Агро" Євген Саєнко. Його заступником є Андріан Крячок - директор компанії "Інтерстарч-Україна", яка є співвласницею Interstarch GmbH і тісно співпрацює з нею, зокрема, у питаннях збуту продукції.
Відповідно до німецького закону про боротьбу з відмиванням грошей, бенефіціаром може вважатися не лише власник істотної участі (понад 25 відсотків), але і особа, яка "здійснює контроль над підприємством у спосіб, який можна прирівняти до цього". Ключовим критерієм визначення кінцевого бенефіціара в таких випадках, як пояснюють юристи, є вплив особи на призначення керівних органів підприємства.

З огляду на контроль над підприємством з боку менеджерів холдингу Порошенка, президент, вочевидь, є бенефіціаром, відповідно до законодавства, хоч і має лише частку у 24,95 відсотка.


Подібне визначення бенефіціарних власників міститься і в українському законодавстві. Тим не менше, в українській електронній декларації Петра Порошенка даних про те, що він є бенефіціаром німецької компанії також немає. Натомість у декларації президента вказана вищезгадана компанія "Інтерстарч Україна", якій належить міноритарна частка в Interstarch GmbH. Із діяльністю "Інтерстарч Україна" президент, імовірно, добре обізнаний: як випливає з декларації Порошенка за 2016 рік, його дружина Марина отримувала там зарплатню. Крім того, сім'я президента брала в оренду в цієї компанії позашляховик Range Rover.