Страсна субота перед Великоднем: що можна і що не можна робити

Страсна (Велика, Тиха) субота у 2017 році припадає на 15 квітня. У цей день християни згадують розп’ятого на хресті Ісуса Христа та сумують за ним. У Велику суботу душа Ісусова зійшла в пекло і довела, що життя торжествує над смертю.


Велика субота — скорботний день, але наповнений передчуттям радості перед Воскресінням Христовим. Це день тиші, коли віруючі моляться й міркують про таємницю Спасіння.

У цей день літургійні тексти оспівують таїнство зішестя Христа в пекло. Церква у сходженні Христа до пекла наголошує на силі воскресіння: «Де твоя, смерте, перемога? Де твоє, смерте, жало?» (1Кр. 15, 55). Світлоносний Христос розганяє пітьму смерті, розсіює морок пекла й знаходить Адама і Єву. Разом з Адамом Христос виводить із тіні смертної тих, «що очікували» Його, – праведників Старого Завіту.
У день Великої суботи Йосиф з Аримафеї, член синедріону, прийшов до Пилата і став просити у нього тіло Ісуса для поховання. За звичаєм римлян, тіла розіп’ятих залишалися на хрестах і ставали здобиччю птахів, але з дозволу начальства можна було зняти їх і поховати, як належить.

Йосиф купив плащаницю — довге і дороге полотно. Тіло Христа зняли з Хреста, намастили пахощами, обвили плащаницею і поклали у поховальній печері в саду Йосифа.


Пам’ятаючи слова Христа про Його Воскресіння і побоюючись, що Апостоли викрадуть Тіло Христа, а народові скажуть, що Він воскрес, фарисеї поставили до гробу варту і запечатали вхід. Такими діями вони посилили докази Христового Воскресіння. Адже свідками Воскресіння стали не тільки учні Христові, але й воїни, які стерегли гроб.

Літургія у Велику Суботу здійснюється разом з вечірнею, на якій читається 15 паримій  що містять в собі пророцтва і прообрази про  хресну смерть і воскресіння Ісуса Христа. Останні сумні акорди пісень великої суботи переходять у радісне воскресне ликування і в пісню Христос Воскрес. Після читання 15-ти паремій і апостола царські врата закриваються і священики переодягаються також у ризи білого кольору. Все це відбувається під час співу віршів 82-го псалма: «Воскресни Боже, суди землю, бо Ти успадкував усі народи».


Що треба зробити у Велику (Страсну) суботу:

1. Пофарбувати яйця та приготуватися до Великоднього святкування.
Велику суботу також називають «фарбувальною», бо в цей день фарбують яйця до Великоднього столу.

2. Тримати піст.
У Страсну суботу бажано їсти лише хліб і пити воду. Кому це складно, можна також споживати сирі овочі і фрукти.

3. Покаятися перед Богом у своїх гріхах.
Пробачити образи ближнім, попросити вибачення у тих, кого образили.

4. Допомогти нужденним.

5. Піти в церкву.
У цей день у церквах служба починається з самого ранку і триває весь день, переходячи в урочисту Великодню заутреню, після якої відбувається обряд освячення пасок та яєць.

Що не можна робити у Страсну суботу:

1. Сміятися і веселитися.
«Тиха субота» – день скорботи за розіп’ятим в п’ятницю Ісусом Христом.

2. Їсти страви, приготовані до Великодня.

3. Працювати (окрім приготування до свята).
У страсну суботу не можна шити, прати, працювати на городі.

4. Святкувати Дні народження, весілля.

5. Лаятися і лихословити.

Прикмети Страсної суботи:

- Хто не спить ніч у суботу перед Великоднем, тому бути здоровим весь рік.
Дівчатам неспання принесе вдале заміжжя.

- Хто голосно сміється у Страсну суботу, весь рік потім плаче.

- Освячене яйце по поверненню з церкви треба покласти у воду, а потім вмитися цією водою. Чоловікам умивання принесе успіх у справах, а жінкам ще й красу.

- Ясний день у Велику суботу віщує тепле, сухе і ясне літечко.